top of page

Mehehe w niekonwencjonalny sposób nawiązuje do tradycji szeptuch i magii ludowej.

Muzyka duetu opowiada historie, które zachowały się w wyliczankach, tekstach kupalnockowych, zdaniach magicznych. Ta sama tajemnicza siła przyrody, niezrozumiała, przerażająca i ogromna, która niegdyś motywowała ludzi do tworzenia kultów, zaklęć i zachowań ochronnych, staje się inspiracją do poszukiwań muzycznych, tworzenia dźwięków, kreowania atmosfery. Jak brzmi dojrzewająca wilcza jagoda, gasnący ogień, wąż zrzucający skórę, woda w gardle topielca, kołysany wodą śryż, szadź na gałęziach drzewa, mech porastający kamień? Mehehe próbuje przywołać tą ulotną chwilę, kiedy nadchodząca burza budzi lęk i każe nam się skryć gdzieś bezpiecznie, kiedy mgła o poranku budzi zachwyt, którego nie da się opisać słowami, kiedy nasze brzydsze i ciemniejsze ja każe komuś złorzeczyć i wyklinać. To język rzeczy ukrytych w szarości, o których nie mówi się w świetle dnia, a które nawet w nocy bywają wstydliwe lub niepokojące.

HELENA MATUSZEWSKA

złóbcoki, kashgar, wrzeciona, looper, szepty, zaklęcia, śpiew

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, wolna dusza. Specjalizuje się w grze na instrumentach etnicznych, w szczególności na fidelach kolanowych oraz w grze techniką paznokciową. Na co dzień zajmuje się muzyką etniczną i klasyczną. Jest współtwórczynią kobiecej formacji folkowej Same Suki, duetu InFidelis łączącego brzmienie suki biłgorajskiej i fideli płockiej z looperem,  zespołu Naneli Lale grającego klasyczną muzykę osmańską na tradycyjnych instrumentach tureckich oraz autorskiego projektu o tęsknocie za górami - Zarysy. Jest laureatką nagród na czołowych festiwalach muzyki etnicznej w Polsce oraz stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fascynuje ją mieszanie i zderzanie różnych, pozornie odległych brzmieniowo, kultur muzycznych. Pisze wiersze oraz teksty piosenek, oddycha, maluje, tańczy i dużo czyta. 

Pochodzi z małej wioski na polskim Spiszu.

Basia Songin

wilk, kankle, drumla, bęben, wrzeciona, szepty, zaklęcia, śpiew

wokalistka, kompozytorka, performerka, bajarka. Jest współtwórczynią zespołów Sutari oraz UMAI. Gra na autorskich instrumentach strunowych (Wilku i Sowie). Zgłębia techniki wokalne, szczególnie wywodzące się z kręgu kultur tradycyjnych oraz eksperymentuje z brzmieniami i możliwościami aparatu mowy w autorskich projektach muzycznych i teatralnych. Zbiera historie mówione i śpiewane, szczególnie zaś tradycyjne opowieści magiczne. Specjalizuje się w polskiej muzyce tradycyjnej, współczesnych aranżacjach muzyki tradycyjnej oraz litewskich pieśniach Sutartines. Jest laureatką wielu nagród na festiwalach muzycznych i teatralnych oraz stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fascynuje ją tworzenie na pograniczach sztuk, kultur i estetyk. Pochodzi z rodziny o wielonarodowych korzeniach, co postrzega jako wielkie bogactwo.

Zespół zadebiutował w 2018 roku na Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, zdobywając III nagrodę.W marcu 2019 roku ukazała się ich debiutancka płyta CIEMNIENIE, która otrzymała II nagrodę w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2019.

 

W lutym 2020 roku Mehehe dołączyły do międzynarodowego programu Keychange.

image001.png
bottom of page